Goldfish
Moderator
Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 183
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Niedziela 28 Wrzesień 2008 19:50 Temat postu: CHIROGNOMIA |
|
|
Już Aaiksagoras, na 500 lat przed naszą erą, wskazywał na związek między cechami charakterystycznymi dla poszczególnych osób a formą palców ich ręki.
Spostrzeżenia te i zależności rozwinął w XIX w. Kawaler Legii Honorowej K. S. d'Arpentigny,
wydając w r. 1857 w Paryżu dzieło pt. „La scenę de la main" (Wiedza o ręce).
Autor zauważył widoczną różnicę pomiędzy formą palców u osób z umysłem skłonnym do nauk ścisłych: matematyków, fizyków, inżynierów a osób związanych ze światem kultury i sztuki.
U pierwszych — palce posiadały w stawach pewne zgrubienia, nazwane„węzłami", a u drugich były zupełnie gładkie.
Na tej podstawie podzielił rodzaj ludzki na dwie podstawowe grupy:
1. osoby o palcach gładkich,
2. osoby o palcach z węzłami.
Po licznych próbach i badaniach doszedł do wniosku, że ludzie o palcach gładkich są obdarzeni wrażliwością, nagłością sądów, intuicją, chwilowym natchnieniem zastępującym często głębsze zastanowienie, posiadają zdolność oceny od pierwszego wejrzenia, zamiłowanie do sztuk
pięknych, a nadto są kapryśni, chwiejni i niestali.
U osób o palcach z węzłami stwierdził skłonność do porządku, refleksyjność, krytyczny stosunek do świata i ludzi, zamiłowanie do nauk ścisłych — określania wszystkiego przy pomocy liczb i symboli, zainteresowanie nawigacją, mechaniką, architekturą, a więc tym wszystkim, co wymaga inteligencji, precyzyjnego myślenia i działania.
Wielki palec
Symbolizuje wolę, logikę i decyzję rozumną. Usytuowany jest w ten sposób, że działa przeciwległe do pozostałych palców, dlatego też został określony jako pierwiastek moralny, który przeciwstawia się skłonnościom zmysłów.
K. S. d'Arpantigny stwierdza nawet, że osoby o wątpliwym intelekcie mają wielki palec źle uformowany, słabo rozwinięty i mało sprawny.
Ponoć niemowlęta zwykle chowają duży palec pod pozostałe, podobnie ciężko chorzy — jest to bezwiedny wyraz wyrzeczenia się wszelkiej inicjatywy i woli, bezużytecznych w obu tych przypadkach. W niektórych krajach, np. w słonecznej Italii , mieszkańcy chowają wielki palec w środek dłoni, aby odegnać złe uroki. U nas zresztą też „trzyma się kciuk", żeby się powiodło!
Magię wielkiego, palca podzielono na trzy sfery, a mianowicie:
Sfera I (z paznokciem, do pierwszego stawu) - przedstawia wolę, inicjatywę, pomysłowość, w niektórych
wypadkach — dominację; jest to sfera idealna.
Sfera II (środkowa) - przedstawia przede wszystkim rozum i logikę, pojęcia,
wyobrażenia, wnioskowanie; jest to sfera abstrakcyjna,
Sfera I I I (wypukłość stanowiąca nasadę palca) - zwana górą Wenery (Wenus) przedstawia życie emocjonalne, skłonności serca i stanowi sferę materialną.
Sfera I — zdaniem cytowanego autora ,wynika z wpływu planet i podobnie jak sfery I wszystkich
palców ręki — znamionuje wolę, niejako dla wykazania, że właśnie wola winna decydować o wszystkich naszych aspiracjach i poczynaniach. Czy tak jest rzeczywiście, każdy z nas musi sobie odpowiedzieć indywidualnie.
Zatem:
kto posiada sferę I wielkiego palca długą i silną, obdarzony jest energią, wolą, wiarą we własne możliwości i ambicją doprowadzenia każdego podejmowanego działania do pozytywnego finału.
Jeśli sfera I wielkiego palca zbytnio dominuje nad sferą II i III , osoby tak obdarzone przez naturę mają wszystkiego — we wskazanych powyżej cechach — w nadmiarze, co prowadzi do chęci panowania, narzucania swojej woli innym.
Sfera I średniej wielkości stwarza skłonności do bieżnego oporu i przekory; jeśli zaś sfera I jest zbyt krótka, znamionuje to brak dostatecznej odporności na przeciwności losu, brak wytrwałości i stałości, natomiast występuje wówczas chwiejność, niepewność, niewiara we własne możliwości, skłonność do sugerowania się zdaniem innych osób.
Szczególnie krótka sfera I zdradza niedbalstwo, zniechęcenie,
smutek, brak zainteresowania pracą i życiem.
Sfera II przedstawia logikę, rozsądek, jasność sądów i ocen. Jeśli sfera II jest długa i silna — wymienione
przymioty są również silne, w przeciwnym razie zanikają proporcjonalnie do wielkości tej sfery.
Sfera I I I , czyli góra Wenery, wskazuje na większą lub mniejszą skłonność do uciech zmysłowych.
Jeśli jest mocno wysklepiona, silna i długa — człowiekiem rządzi temperament i szalona pasja. Sceptycy twierdzą, że jest to kwestia wychowania, czy też odżywiania — i komu u wierzyć?
Jeśli jest średnia i pozostaje w harmonii z całą ręką, to przy uznaniu za ważne spraw serca, podobnie jak i całego życia uczuciowego — jednak rozum zapanuje nad zmysłowością.
Można się spierać, czy to dobrze, czy źle. Jeśli jest słabo wysklepiona, płaska i mało widoczna, oznacza kompletny brak zmysłowości, jak również przykładanie małej wagi do spraw serca. Znamionuje osoby nieczułe, nie umiejące współczuć bliźnim w niedoli.
Tak więc osoba posiadająca silną wolę (wskazaną przez sferę I wielkiego palca) a mało jasności sądów i logiki (wskazanej przez sferę II słabą i krótką), będzie dążyć do celu energicznie lecz nielogicznie, zatem nierozsądnie.
Życie takiej osoby będzie wieczną szarpaniną, podobne do płynącego pod pełnymi żaglami jachtu, pozbawionego steru. Jeśli zaś logika i wola równoważą się wzajemnie, a do tego cały palec jest dobrze rozwinięty jest to znak silnej woli, opartej na rozsądku. Idealnie gdy cały wielki palec jest średniej wielkości, oznacza wówczas skłonność do biernego, ale bardzo wytrwałego i skutecznego oporu.
Osoba, której wielki palec ma sferę II silną i długą, a sferę I krótką i słabą, posiada więcej rozsądku niż woli, będzie wszystko widzieć i oceniać jasno i precyzyjnie, natomiast w realizacji swoich planów będzie niezdecydowana i chwiejna, będzie miała znakomite pomysły, lecz z ich realizacją będzie gorzej. Umysł każe iść naprzód, lecz na przeszkodzie stanie brak decyzji i stanowczości oraz nadmierna ostrożność. Taka osoba jest doskonałym doradcą w cudzych sprawach.
Nadmiernie rozwinięta i silna sfera I I I poddaje człowieka całkowicie grze zmysłów. Jeśli jednak równocześnie sfera I jest silna i długa, pozwala zapanować nad tymi skłonnościami i zmienić je w czułość i serdeczność, która rozciągnie się z kręgu osób najbliższych na przyjaciół i całe otoczenie i będzie równocześnie zdecydowana i czuła.
Osoby zajmujące się poważnie działalnością charytatywną, niesieniem pomocy innym, posiadają sferę I I I bardzo rozwiniętą, lecz opanowaną w zupełności przez sferę I. Całą siłę swych uczuć poświęcają potrzebującym opieki, serca i czułości.
Przy sferze I I I (uczuciowej) mocno rozwiniętej, a sferze II (intelektualnej) średniej, można opierać się
swoim skłonnościom zmysłowym biernie, usiłując zajmować się czymś innym, co jednak łatwiej przychodzi przy rozwiniętej sferze I.
Sfera I krótka, a I I I bardzo rozwinięta i silna, zmusza w większości przypadków do poddania się dominującym instynktom, bo w walce między skłonnościami a rozsądkiem zwyciężą zmysły, jeśli nie
poprze rozsądku sfera I, czyli wola, jeśli się nie będzie bezustannie kontrolowało swoich myśli i czynów. Niektórzy panowie znają to z własnego doświadczenia. Osoby obojga płci, poddające się wpływom sfery III , mają zwykle I (wolę) i II (rozum) sferę słabo rozwiniętą, na korzyść sfery zmysłów.
Reasumując to, cośmy dość zawile powiedzieli na temat wielkiego palca ręki, należy stwierdzić, że osoba mająca:
— sferę I rozwiniętą — jest zdominowana silną wolą,
— sferę I średnią — może skutecznie stawić opór swoim
skłonnościom,
— sferę I krótką, to osoba powodująca się raczej sercem,
- sferę I bardzo krótką, a sferę II słabo rozwiniętą — odda się swym skłonnościom, fantazjom, będzie niezdecydowana, niedbała, na przemian z niczym nieusprawiedliwionym entuzjazmem, śmiech będzie splatać z płaczem, a radość ze smutkiem, czyli stanowić może interesujący obiekt dla wszelkich „psychospecjalistów".
Ludzie wybitni, u których rozum i logika dominowały nad zmysłami, mieli wielki palec bardzo długi, stwierdzono to między innymi w stosunku do
Dantona, Descartesa, Galileusza, Newtona, Samt-Simona, Woltera.
Zapraszam do wymiany poglądów.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Goldfish dnia Niedziela 28 Wrzesień 2008 22:37, w całości zmieniany 6 razy
|
|