|
|
Autor |
Wiadomość |
Ruda
Oswajanie Forum
Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Monkownia Płeć:
|
Wysłany: Wtorek 07 Październik 2008 14:47 Temat postu: Aromaterapia czyli terapia zapachem |
|
|
Aromaterapia
Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej polegająca na terapii wielu dolegliwości olejkami eterycznymi z roślin stosowanymi poprzez inhalacje (kominki aromaterapeutyczne, inhalatory, nawilżacze powietrza, pot pourri® oraz przez skórę (masaże, kąpiele, okłady, kosmetyki).
WPROWADZENIE
Historia od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Zarówno biblia jak i stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Są opisane w literaturze starożytnej, w legendach i poezji. Wśród wielu interesujących historii czystym przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne marzenia senne. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych. Wiadomo na przykład, że w czasach wielkich epidemii nie ulegali im rękawicznicy, ponieważ szczególnie w średniowieczu było w zwyczaju mocno perfumować skórzane rękawiczki. Historia opowiada też o angielskim średniowiecznym miasteczku, które uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy.
Wiele lat później Francuz Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego lecząc rannych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Jest on twórcą określenia "Aromaterapia" i autorem pierwszej książki na ten temat.
Polska nazwa aromaterapia, w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego /aromatherapie/ oznacza terapię zapachem. Nie jest to jednak określenia w pełni ścisłe. Aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka, jak również inne właściwości olejków eterycznych /bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające/.
AROMATERAPIĘ w Polsce wprowadzili autorzy książki "Pachnąca Apteka - Tajemnica Aromaterapii" dr Władysław S. Brud i dr Iwona Konopacka-Brud oraz POLLENA-AROMAR, która uruchomiła produkcję pierwszych olejków i akcesoriów do aromaterapii w Polsce.
PODSTAWOWE FORMY STOSOWANIA AROMATERAPII
Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry /olej z nasion winogron, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z jojoby/, lub popularnych olejów jadalnych. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów /około 1/5 do 1/4 szklanki oleju/. Do jednego masażu zużywa się mniej więcej łyżkę stołową roztworu, to znaczy praktycznie 2-3 krople mieszaniny olejków.
Kąpiel aromaterapeutyczna to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć.
Kompres aromaterapeutyczny jest formą miejscową kąpieli aromaterapeutycznej gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki ciepłej wody.
Aromaterapia w powietrzu to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. Inhalacje robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków. Typowa aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg.
OLEJKI ETERYCZNE
Są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Aby uzyskać małą buteleczkę leku, trzeba poddać destylacji wiele kilogramów lub nawet ton roślin /np. 1kg olejku różanego otrzymuje się z 2 ton płatków/. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń.
LECZNICZE DZIAŁANIE OLEJKÓW
Każdy z olejków eterycznych ma swoje unikalne właściwości. Wszystkie w różnym stopniu wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające. Właściwe stosowanie olejków eterycznych zwiększa odporność organizmu, wykazuje korzystne działanie na psychikę człowieka.
Aby skorzystać z poniższego zestawienia należy znaleźć właściwe określenie niedomagania, a potem wyszukać olejek lub kilka olejków albo gotową mieszankę o ulubionym zapachu i zastosować w kominku, do kąpieli, lub rozcieńczyć olejem i zastosować do masażu.
ZDROWY DUCH
APATIA
Mięty pieprzowej
Rozmarynowy
Vapomix U – 1
Tymiankowy
Hyzopowy
AFRODYZJAKI
Kopru włoskiego
Rozmarynowy
Goździkowy
Sandałowy
Ylangowy
Różany
LĘKI
Neroli
Petitgrain
Ylangowy
Limetkowy
Majerankowy
Mandarynkowy
ROZDRAŻNIENIE, ZMIENNE NASTROJE
Pomarańczowy
Mandarynkowy
Cyprysowy
Sandałowy
Geraniowy
STRES, NAPIĘCIE
Neroli
Różany
Melisowy
Ylangowy
Vapomix R – 6
Bergamotowy
Szałwi muszkatołowej
BEZSENNOŚĆ
Rumianku rzymskiego
Mandarynkowy
Majerankowy
Lawendowy
Melisowy
Różany
Vapomix CH – 4
Vapomix I – 1
DEPRESJE
Neroli
Ylangowy
Petitgrain
Limetkowy
Pomarańczowy
Drzewa różanego
BRAK KONCENTRACJI
ZMĘCZENIE UMUSŁOWE
PORANNE ZMĘCZENIE
Mięty pieprzowej
Rozmarynowy
Geraniowy
Bazyliowy
Vapomix B – 7
Vapomix E – 7
Vapomix R – 7
ZDROWE CIAŁO
ZABURZENIA TRAWIENIA
Różany
Kminkowy
Kolendrowy
Kopru włoskiego
Rumianku rzymskiego
BÓLE ARTRETYCZNEI REUMATYCZNE
Muszkatołowy z gałki
Eukaliptusowy
Cynamonowy
Goździkowy
Cyprysowy
Hyzopowy
WYSOKIE CIŚNIENIE
Różany
Ylangowy
Cytrynowy
Hyzopowy
Majerankowy
Szałwi muszkatołowej
BÓLE GŁOWY, KAC
Rumianku rzymskiego
Vapomix E – 5
Vapomix H – 7
Majerankowy
Lawendowy
Bazyliowy
Różany
PRZEZIĘBIENIA, GRYPY, KATARY, KASZEL
Vapomix F – 8
Anyżowy
Sosnowy
Tymiankowy
Eukaliptusowy
Miety pieprzowej
Drzewa herbacianego
BÓLE KOBIECE
Rumianku rzymskiego
Mięty pieprzowej
Lawendowy
Geraniowy
Cyprysowy
Melisowy
INFEKCJE SKÓRY
GRZYBICE, TRĄDZIK
ŁUPIEŻ, EGZEMA
Ti Betamix
Sandałowy
Jałowcowy
Paczulowy
Lawendowy
Bergamotowy
Drzewa herbacianego
CELLULITE
„POMARAŃCZOWA SKÓRKA”
Cyprysowy
Geraniowy
Jałowcowy
Kminkowy
Paczulowy
Można również pomagać sobie w warunkach domowych w przypadku codziennych, banalnych dolegliwości sporządzając sobie samemu mieszanki olejków. Poniższe recepty pochodzą z książki dr W. S. Bruda, dr I. Konopackiej „Pachnąca Apteka”.
Przeziębienie, katar
Olejek eukaliptusowy - 4 krople
Olejek lawendowy - 3 krople
Olejek mięty pieprzowej – 1 kropla
Olejek rozmarynowy – 1 kropla
Olejek goździkowy z pąków – 1 kropla
Stres z przepracowania
Olejek lawendowy – 4 krople
Olejek pomarańczowy – 3 krople
Olejek geraniowy – 2 krople
Olejek rozmarynowy – 1 kropla
Zdenerwowanie
Olejek geraniowy – 4 krople
Olejek lawendowy – 3 krople
Olejek jałowcowy – 2 krople
Olejek tymiankowy – 1 kropla
Brak koncentracji
Olejek rozmarynowy – 5 kropli
Olejek lawendowy – 2 krople
Olejek geraniowy – 2 krople
Olejek pomarańczowy – 1 kropla
Bezsenność
Olejek lawendowy – 5 kropli
Olejek jałowcowy – 3 krople
Olejek eukaliptusowy - 1kropla
Olejek pomarańczowy – 1 kropla
Olejek tymiankowy – 1 kropla
Poranne zmęczenie
Olejek pomarańczowy – 4 krople
Olejek rozmarynowy – 3 krople
Olejek jałowcowy – 1 kropla
Olejek mięty pieprzowej – 1 kropla
Ból głowy
Olejek lawendowy – 3 krople
Olejek geraniowy – 2 krople
Olejek mięty pieprzowej – 2 krople
Olejek goździkowy z pąków – 2 krople
Olejek eukaliptusowy – 1 kropla
Stres – apatia
Olejek pomarańczowy – 4 krople
Olejek rozmarynowy – 2 krople
Olejek mięty pieprzowej – 2 krople
Olejek sosnowy – 1 kropla
Olejek tymiankowy – 1 kropla
Na rynku obecne są również gotowe mieszaniny olejków eterycznych dobrane według reguł aromaterapii tak, aby ich stosowanie dawało oczekiwane efekty w postaci zmiany nastroju, złagodzenia napięć, zmęczenia, stresu, a także dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach i uzyskania w nich pięknego zapachu. Są one przede wszystkim przeznaczone do odparowywania w kominkach aromaterapeutycznych, ale można je stosować także do kąpieli i masażu. Noszą one nazwę VAPOMIX. Producentem takich mieszanek jest POLLENA-AROMA
O CZYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ
Używaj olejków lub mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada,
Nie przekraczaj zalecanych dawek olejków,
Nie stosuj olejków eterycznych doustnie,
Nie używaj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę,
Osoby ze skłonnościami do alergii powinny przed zastosowaniem olejków wykonać test alergiczny,
Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach, w przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń lekarza,
Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
zrodło -> [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Ruda dnia Wtorek 07 Październik 2008 14:58, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Maromavath
Administrator
Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć:
|
Wysłany: Wtorek 07 Październik 2008 14:58 Temat postu: |
|
|
Ruda, dziękuję Ci za ten wątek.
Później wygrzebię moje stare notatki i dopiszę kilka receptur.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Ruda
Oswajanie Forum
Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Monkownia Płeć:
|
Wysłany: Wtorek 07 Październik 2008 15:32 Temat postu: |
|
|
Proszę bardzo ,cieszę się jesli kogos zaciekawi temat.
Ja swego czasu używalam olejkow, głownie tych relaksujących,wlasnie w zastosowaniu kominkach ,i jako kompresy.
Ale jest jeszcze wiele zastosowan.
Cieszylabym się ,gdybyś odnalazla notatki i dodala przepisy
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Goldfish
Moderator
Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 183
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wtorek 07 Październik 2008 18:28 Temat postu: |
|
|
Ale fajnie napisane
Ciekawe to.
Niby to tylko zapachy, ale chyba coś w tym jest.
A właściwie na bank.
Ale z zapachami to jest chyba tak, że nie doceniamy ich wpływu na wiele aspektów życia.
Czytałam gdzieś, że hipermarkety mają jakąś politykę "zapachową", wg której określony zapach unoszący się w powietrzu sprzyja spędzaniu dłuższego czasu na terenie sklepu.
A co za tym idzie to wiadomo
Nawet głupia drożdżówka z jabłkiem i cynamonem jakoś mi poprawia nastrój bardziej niż batonik.
Czyżby to ten cynamon? Uwielbiam ten zapach.
Muszę się bardziej wgłębić w temat.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel &
Programosy
|